Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim
Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wrocławiu utworzony został w 1976r. W związku z przejściem na emeryturę Kierownika UTW Pani dr Walentyny Wnuk, z dniem 01 grudnia 2006 roku funkcję kierownika UTW powierzono dr. Aleksandrowi Kobylarkowi. Od tego czasu zaczyna się ekspansja nowych technologii w naszym UTW a sam UTW rozpoczyna poszukiwania partnerów do współpracy międzynarodowej, czego efektem są liczne projekty międzynarodowe finansowane przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności oraz Unię Europejską.
strona internetowa www.utw.wroclaw.pl
Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku powołany został przez Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe w 2003 roku. Ma swoją siedzibę w Wałbrzychu przy ul. Malczewskiego 22.
Kierownik - Teresa Ziegler
Główne zajęcia: wykłady z różnych dziedzin, warsztaty artystyczne(poezja kabaret, chór, choreoterapia), zajęcia ruchowe(gimnastyka, joga, aerobik wodny, pływanie, tai-chi, kinezjologia), lektoraty języków obcych(angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, czeski, rosyjski), warsztaty komputerowe, brydż, trening pamięci, dyskusyjny klub polityczny, działalność wydawnicza.
W Sudeckim UTW działa sekcja Wolontariusz 55+, która realizuje wiele projektów w środowisku lokalnym Wałbrzycha.
strona: www.sudecki-utw.walbrzych.pl
e-mail: sutw@sudecki-utw.walbrzych.pl
Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2007 roku.
Jego ciągły rozwój merytoryczny i organizacyjny sprawił, że szybko stał się on znaczącą oraganizacją podejmującą wielorakie działania na rzecz seniorów i bardzo ważnym miejscem wieloplaszczyznowej aktywności ich samych.. Nasza bogata oferta ukierunkowana jest na wszechcstronny rozwój naszych słuchaczy.
W sferze edukacyjnej nasi seniorzy mogą korzystać m.in. z lektoratów językowych na różnych poziomach zaawansowania. (j. niemiecki, j. angielski, j. czeski. j. włoski). Średnio 1 raz w miesiącu jest ciekawy wykład. Równie ważną dziedziną naszej oferty jest troska sprawność fizyczną seniorów. Służą temu takie zajęcia jak: joga, gimnastyka w wodzie, pilates ,zumba, nordic walking. Raz w misiacu organizujemy wyciczką. Są to wycieczki bliskie i dalekie, w czasie któych zwiedzamy ciekawe miejsca w kraju i za granicą. Nasze wspaniałe wizytówki to zespół teatralny UTWorki oraz grupa wokalno-instrumentalna, które przynoszą nam wiele splendoru w Świdnicy i w regionie.
Świdnicki UTW jest inicjatorem integracji uniwersytetów z okolicznych powiatów, co owocuje wieloma wspólnymi, wspanianiałymi imprezmi.
Praktycznie od samego poczatku Prezesem Świdnickiego UTW jest Krystyna Lasek.
nasz adres
Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
ul. Długa 33
58-100 Świdnica
adres mailowy: sutw.swidnica@gmail.com
adres strony internetowej: www. utw.swidnica.pl
Bielawski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od 2005 roku, zaczynał z 16 słuchaczami a już w roku 2013 słuchaczy było 309. Stowarzyszenie jest organizacją NON- Profit, opartą na nieodpłatnej pracy swoich członków. Działamy pod patronatem naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz patronatem merytorycznym i organizacyjnym Gminy i Burmistrza Miasta Bielawa. Wszelkie środki finansowe przeznaczamy na realizację obszernej oferty edukacyjnej dla słuchaczy. W roku 2013 nasza oferta edukacyjna obejmowała: wykłady, lektoraty, komputery, warsztaty tematyczne, zajęcia sportowo- rekreacyjne, sekcje, wyjazdy do Filharmonii/ Opery, spotkania integracyjne, wycieczki krajowe, wczasy nad morzem.
Bielawski Uniwersytet Trzeciego Wieku realizuje działania , które przekazują m.in. tradycje narodowe młodemu pokoleniu. Wspólne spotkania , konkursy i zabawy pozwalają podzielić się doświadczeniami i wzajemnie się uczyć, młodzi od starych, starzy od młodych. Dbamy o obchodzenie wspólne świąt, gdy spotykamy się przy wspólnym poczęstunku, życzeniach i biesiadowaniu, ale również o święta narodowe- wówczas uczestniczymy w ich obchodach (3 maja, 8 maja, 11 listopada itp.) Nasza działalność została dostrzeżona przez telewizje regionalne z Krakowa oraz Wrocławia, które przyjechały do Bielawy i nagrały audycje o prężnie działającym BUTW i szerokiej ofercie edukacyjnej pokazując, że w miejscowości pozbawionej ośrodków akademickich aktywność edukacyjna osób starszych jest również ogromna i na wysokim poziomie.
Naszą działalność docenił również Starosta Dzierżoniowski wyróżniając nas w kategorii organizacji roku 2013.
W roku 2013 otrzymaliśmy również wyróżnienie na konkursie „Z Dolne NGO” organizowanym przez Urząd Marszałkowski.
Ząbkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2009 roku. Ma siedzibę w Ząbkowicach Śląskich, Rynek 24.
Prezes - Grażyna Kwiecińska
Celem ZUTW jest integracja i aktywizacja wszystkich tych, którzy w czasie jesieni swojego życia chcą być nadal sprawni intelektualnie i fizycznie oraz żyć efektywnie i "wciąż wyrywać się do przodu".
Nasza działalność edukacyjna to: wykłady otwarte, warsztaty, lektoraty języków obcych, zajęcia komputerowe, szkolenia, rękodzieło, malarstwo,kinezjologia.
- Trzy teatry: Teatr słowa (warsztaty teatralne i poetyckie), Teatr tańca (warsztaty taneczne), Teatr śpiewu (chór uniwersytecki).
- Rekreacja i sport : wycieczki turystyczno-krajoznawcze, nordic - walking, aerobic, pilates, calanetics, basen, siłownia i sauna.
- Zabawa i integracja: duże imprezy środowiskowe jak : wybory miss trzeciego wieku, popołudnie z kobietą, olimpiada junior – senior, turniej nordic - walking, senioriada, spotkania integracyjne, imprezy świąteczne, wieczorki poetyckie, koncerty.
- Współpraca z samorządem lokalnym, mediami oraz innymi organizacjami.
- Wolontariat - współpraca z DPS i przedszkolakami oraz bezpłatne korepetycje dla dzieci i młodzieży.
Organizowaliśmy Konferencję Trzech Powiatów w 2012 roku i VII Forum Dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w 2013 roku.
strona internetowa : www.zutw.pl
adres mailowy : zutw@zutw.pl
SUTW „ATENA” w Obornikach Śląskich
Stowarzyszenie UTW „ATENA” w Obornikach Śląskich rozpoczęło swoją działalność 3 lutego 2004 r.
Terenem działania jest miasto i gmina Oborniki Śląskie (ale wśród członków Stowarzyszenia są także mieszkańcy gminy Prusice, Trzebnica i m. Wrocław).
Pierwszym Prezesem została wybrana Irena Małkiewicz, funkcję tę sprawowała przez 10 lat.
W 2014 r. Walne Zgromadzenie Członków SUTW powołało na Prezesa Stowarzyszenia Ewę Materny.
Główne cele to: działalność edukacyjna, zdrowotna, kulturalna, turystyczno-krajoznawcza, działania na rzecz osób niepełnosprawnych i przeciwdziałanie niepełnosprawności osób starszych oraz stwarzanie warunków do godnego starzenia się.
Powyższe cele realizujemy poprzez bogatą ofertę wykładów (ponad 150 wykładów wygłoszonych przez ok. 70 wykładowców), działalność w chórze „Atena”, kabarecie „To i Owo”, grupie nordic walking, gimnastycznej i basenowej, oraz sekcjach: brydżowej, kosmetycznej, kulinarnej, sprawnych rąk, kulturalno - turystyczno - wypoczynkowej, lektorat języka angielskiego, kursy komputerowe.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje sekcja wzajemnej pomocy koleżeńskiej , która niesie pomoc w różnorodnej formie na rzecz Słuchaczy SUTW, społeczności lokalnej oraz Polakom , zamieszkującym na Kresach.
SUTW „Atena” dynamicznie się rozwija, od kilkuosobowej grupy pasjonatów w roku 2004 do 296 słuchaczy na koniec roku 2014.
W 2008 r. Marszałek Województwa Dolnośląskiego uhonorował SUTW „Atena” nagrodą ,w ramach Konkursu NESTOR, za dynamiczny rozwój Stowarzyszenia działającego na rzecz seniorów.
Adres: 55-120 Oborniki Śląskie
ul. Dworcowa 26, tel.71 310 17 48
(dyżury: poniedziałek 10:00 - 12:00)
e-mail: atena@sutwatena.pl
www. sutwatena. pl
Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2006 roku.
Pełnomocnik dyrektora MOK ds. NUTW Karolina Popiel
Zakres działalności NUTW jest szeroki, nastawiony głównie na kształcenie osób w późnej dorosłości, aby zdobyta wiedza pomogła starszym ludziom odnaleźć się i funkcjonować w stechnicyzowanym i naprawdę mało przyjaznym świecie. Ogólne zajęcia prowadzone w formie wykładów,obejmują zagadnienia z zakresu wielu dziedzin nauki - od socjologii ,komunikacji międzyludzkiej, bankowości, prawa, spraw aktualnych - np. wyborów, ekonomii po kulturę i sztukę a nawet astronomię (wykład o meteorach) czy warsztaty śmiechu.
Przy naszym UTW działają sekcje: lektoraty języka niemieckiego i angielskiego, informatyka, fotografika, turystyka, nordic walking, aerobik, yoga, gimnastyka rehabilitacyjna, chór, relaksacyjna, rehabilitacyjne spotkania w wodzie, nauka pływania, fitness, teatralna. Od trzech lat działa Klub Szczęśliwego Maluszka prowadzony społecznie przez nasze słuchaczki, a od ponad roku Klubik Uśmieszek na Oddziale Pediatrycznym Noworudzkiego Szpitala. Uruchomiona została siłownia na wolnym powietrzu. Braliśmy udział w akcji rozpropagowania honorowego oddawania krwi. Wraz z AGROREGIEM prowadzimy od kilku lat Akademię Melomana z wiedeńską pianistką – panią Elżbietą Mazur. Nasz Uniwersytet nawiązał współpracę z Muzeum Górnictwa, PTTK, Biurem Promocji Miasta, z MOPS, klubami seniora, ekoklubem Drzewo Życia, szkołą lokalną i muzyczną, MBP – filia w Słupcu, a od roku z przedszkolem MINI w Słupcu, wspierając jego działalność na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Nasz adres:
57-400 Nowa Ruda
ul. Strzelecka 2a
tel. 503 330 603, 608 077 784, 664 062 765
strona internetowa: www.nowaruda.pl/site/show/id/206
adres e-mail: popkaro@op.pl
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Tęcza” w Trzebnicy zostało powołane w 2008 r. Swoją siedzibę ma w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu przy ul. Prusickiej 12.
Prezes SUTW – Irena Jadwiga Kahalik od 2012 r.
Stowarzyszenie UTW dynamicznie się rozwija. Dziś liczy 236 członków i jest znaczącą organizacją w środowisku. Działamy pod patronatem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pod patronatem merytorycznym i organizacyjnym Marka Długozimy – Burmistrza Gminy Trzebnica.
Uzyskane środki finansowe przeznaczmy na realizację zadań statutowych, a w programie zajęć są:
- wykłady z różnych dziedzin nauki: kultury, sztuki, historii, medycyny, prawa itp.,
- spotkania autorskie,
- lektoraty językowe,
- warsztaty komputerowe, fotograficzne, rękodzielnia, chór, klub poetycki, brydż,
- spotkania operowe,
- zajęcia usprawniające: gimnastyka, aerobik w wodzie, nordic walking, piesze wycieczki.
Ponadto w ofercie mamy:
- spotkania z ciekawymi ludźmi z regionu,
- wyjazdy do teatru, filharmonii, opery, kina,
- spotkania integracyjne (majówki, andrzejki),
- wieczornice z okazji świąt narodowych (3 maja, 11 listopada),
- spotkania z okazji uroczystości kościelnych (wigilia itp.).
Staramy się aby oferty służyły poprawie jakości życia, podtrzymywaniu samodzielności fizycznej i intelektualnej, wsparciu i aktywizacji w trudnych momentach życia.
Nasze motto:
„Życie oceniać można tylko patrząc w przeszłość, ale żyć trzeba patrząc wyłącznie w przyszłość”
Søren Kierkegaard
Dyżury – wtorki 1100-1300
e-mail: stutwtrzebnica@o2.pl
www: utw.edu.pl tel. 506 159 270
Transgraniczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Powstanie Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zgorzelcu zapoczątkowała grupa osób, która zakończyła kariery i działalność zawodową i rozpoczęła starania o jego utworzenie dla tych, którzy chcą się rozwijać, poznawać nieznane obszary i realizować własne pasje.
Transgraniczny nie tylko dlatego, że jesteśmy na pograniczu Polski, Niemiec i Czech, ale również dlatego, że transgraniczność to przekraczanie granic własnego wieku, płci, mentalności, poglądów i sprawności fizycznej.
Stowarzyszenie „Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku” w Zgorzelcu zostało zarejestrowane
w dniu 4 stycznia 2012 roku a 31 marca 2012 roku rozpoczęło działalność.
Stowarzyszeniem kieruje Zarząd, w którym funkcję Prezesa pełni Pani Anna Śliwińska.
Kierunki działania określone w Statucie:
- Prowadzenie form działalności edukacyjnej, zdrowotnej, kulturalnej, twórczej i krajoznawczo-turystycznej dla osób starszych i niepełnosprawnych.
- Włączanie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego poprzez stymulowanie rozwoju osobowego oraz sprawności intelektualnej i fizycznej.
- Dążenie do podnoszenia poziomu intelektualnego i komfortu życia ludzi starszych poprzez wszechstronną aktywizację społeczną.
- Upowszechnianie wiedzy gerontologicznej.
- Przeciwdziałanie niepełnosprawności osób starszych.
- Promocja i organizacja wolontariatu w środowisku osób starszych.
- Pozyskiwanie środków, zarówno ze źródeł krajowych jak i zagranicznych, z funduszy strukturalnych i regionalnych, na sfinansowanie celów statutowych.
- Prowadzenie dialogu międzypokoleniowego.
- Przeciwdziałanie wykluczeniu i marginalizacji osób starszych.
W 2014 roku Stowarzyszenie TUTW było gospodarzem VIII Forum Dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod hasłem „Żeby życie nie bolało” a w marcu 2015 roku będzie gospodarzem
II Zgorzeleckich Spotkań Dolnośląskich Seniorów po tym samym hasłem.
Siedziba: Zgorzelec ul. A. Mickiewicza 13
strona internetowa : www.tutw.com.pl
adres mailowy : tutw@tutw.com.pl
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grębocicach powstał w październiku 2010 roku. W chwili rozpoczęcia był to pierwszy tego typu Uniwersytet działający na terenach wiejskich w Polsce. Projekt spotkał się dużym zainteresowaniem ze strony seniorów zamieszkujących Gminę Grębocice. W pierwszej edycji w UTW uczestniczyło 45 studentów. Ciekawe zajęcia i liczne wycieczki wypełniały czas naszym studentom, którzy z ochotą uczestniczyli we wszystkich spotkaniach. Ciepłe przyjęcie projektu ze strony seniorów spowodowało, że Gmina Grębocice postanowiła kontynuować zajęcia na Uniwersytecie. Od października 2014 r. Uniwersytet działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Grębocicach. Osobą prowadzącą UTW została Renata Przybylska. W chwili obecnej zrzesza 77 żaków.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grębocicach adresuje do swoich słuchaczy szeroką i różnorodną ofertę programową, w której skład wchodzą m.in.:
Wykłady edukacyjne - odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu . Tematyka prowadzonych zajęć poruszana jest najczęściej w dwóch blokach tematycznych mieszczących się w zakresie nauk humanistycznych i biologiczno-medycznych.
Warsztaty stałe - odbywają się od dwóch do czterech razy w miesiącu. Są to zajęcia : komputerowe, teatralne, wokalno-instrumentalne i fotograficzne.
Warsztaty okolicznościowe- zajęcia realizowane okazjonalnie ( zależnie od kalendarza).
Lektoraty językowe - zajęcia odbywają się raz w tygodniu . Dotyczą nauki języka angielskiego i niemieckiego.
Gimnastyka usprawniająco –ruchowa – zajęcia odbywają się cztery razy w miesiącu. Proponujemy naszym studentom Aqua Aerobic i Pilates.
Imprezy kulturalne – w ramach zajęć słuchacze aktywnie uczestniczą w spotkaniach autorskich, spektaklach teatralnych, koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych.
Wycieczki - przybliżamy studentom ciekawe miejsca naszego regionu i kraju.
strona internetowa: www.grebocickie.pl
adres email: utw.grebocice@op.pl
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM WE WROCŁAWIU
W dniu 26 września 2008 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu powołano Uniwersytet Trzeciego Wieku jako ogólnouczelnianą jednostkę organizacyjną. Na pierwszy rok akademicki przyjęto 150 słuchaczy, a w roku akademickim 2015/2016 liczba słuchaczy wzrosła już do 230 osób.
Obecnie jednostką kieruje dr inż. Marek Urban, Pełnomocnik Rektora ds. UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Celem działalności UTW jest aktywizacja seniorów i włączenie ich do systemu ustawicznej edukacji oraz troska o zachowanie i powiększanie ich intelektualnej, psychicznej i fizycznej sprawności. Słuchacze uczestniczą w wykładach audytoryjnych z różnych dziedzin wiedzy, zdobywają umiejętności w zakresie obsługi komputera i znajomości języków obcych oraz uczestniczą w zajęciach sportowych pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów. Mają możliwość doskonalenia umiejętności tanecznych i sprawności swojej pamięci, oraz ćwiczenia jogi. Integrują się i rozwijają swoje zainteresowania w 17 sekcjach zainteresowań takich jak: Chór „Apasjonata”, Sekcja Haiku, Sekcja Kultury i Sztuki, Sekcja Medyczna, Sekcja Miłośników Poezji, Sekcja Mody i Urody, Sekcja Organizacyjno – Informacyjna, Sekcja Przyrodniczo – Ogrodnicza, Sekcja Sportowa, Sekcja Turystyczna, Sekcja Wolontariatu, Sekcja Współpracy z Organizacjami Zewnętrznymi I Finansów, Sekcja Wystawiennicza, Sekcja Żywego Słowa, Sekcja Książki „Czytacze”, Sekcja Fotografii Artystycznej i Sekcja Sztuki Użytecznej.
Rozwijanie aktywności słuchaczy w UTW stwarza też możliwości poszerzania sieci społecznych seniorów, co wzmacnia poczucie własnej wartości, nadaje sens życiu i chroni przed odczuwaniem osamotnienia.
adres:
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
Uniwersytet Trzeciego Wieku
ul. Komandorska 118/120, 53-345 Wrocław
strona internetowa: http://www.ue.wroc.pl/uniwersytet_iii_wieku/1817/uniwersytet_trzeciego_wieku_oddzial_we_wroclawiu.html
e-mail:utw@ue.wroc.pl
UTW w Głuszycy
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy powstał w listopadzie 2014 r.
Prezes UTW - Jerzy Janus
Stowarzyszenie liczy 41 członków.
Działamy pod patronatem naukowym Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu.
Honorowy patronat sprawuje Burmistrz Głuszycy.
Główne cele stowarzyszenia to: aktywizacja i integracja , działalność edukacyjna i kulturalna, służące poprawie jakości życia, sprawności fizycznej i intelektualnej osób 50+.
Powyższe cele realizujemy przez:
- wykłady z różnych dziedzin wiedzy (odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu),
- zajęcia usprawniające: joga, nordic walking,
- spotkania z ciekawymi ludźmi,
- spotkania integracyjne: majówki itp.
- wieczornice z okazji świąt narodowych i kościelnych: 11 listopada, wigilia,
- wycieczki
- stałe warsztaty – jesteśmy w trakcie organizowania zajęć w sekcjach: turystycznej, wokalnej, gimnastycznej, fotograficznej, kulturalnej i rękodzieła
Nasze motto: „ Życie należy przeżyć !
Znajdź coś, co cię naprawdę zainteresuje.
Jednak to ci się nie uda, jeśli siedzisz w miejscu „
Katherine Hepburn
Adres:
58-340 Głuszyca
ul. Grunwaldzka 26
e-mail: jjanus@vp.pl
www.gluszyca.pl – zakładka: Uniwersytet Trzeciego Wieku
STOWARZYSZENIE UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W STRZELINIE
Stowarzyszenie UTW w Strzelinie powstało w 2005 roku.
Prezesem od początku istnienia jest Mirosława Kulpa-Czujewicz.
Stowarzyszenie liczy 69 członków.
Honorowy patronat sprawuje Burmistrz Strzelina.
Główne cele naszego Stowarzyszenia to:
- aktywizacja i integracja osób 50+
- działalność edukacyjna
- działalność kulturalna
- działalność sportowo- turystyczna
Cele te służące poprawie jakości życia, sprawności fizycznej i intelektualnej słuchaczy realizujemy poprzez:
- wykłady z różnych dziedzin wiedzy
- spotkania integracyjne / zabawy, ogniska /
- wycieczki krajowe i zagraniczne jednodniowe i dłuższe
- warsztaty / np. fotograficzne i inne zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami słuchaczy /
- zajęcia sportowe – gimnastyka, nordic walking, basen
- wolontariat
- udział w programach proponowanych przez Samorząd Gminny i Powiatowy
W roku 2010 nasze Stowarzyszenie było organizatorem IV Dolnośląskiego Forum UTW z mottem „Potencjał późnej dorosłości”.
Mamy też swój hymn napisany przez słuchaczkę, którego pierwsza zwrotka brzmi:
Żyjemy tu w Strzelinie
od wielu, wielu lat
i dobrze jest nam razem
i każdy jest nam rad...
Nasz adres:
Urząd Miasta i Gminy
ul. Ząbkowicka 11
57 – 100 Strzelin