Prezes Federacji

Aleksander Kobylarek            

(ur. 02.05.1968) jest obecnie adiunktem  w Zakładzie Edukacji Dorosłych i Studiów Kulturowych Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się problemami edukacji w obliczu intensywnych zmian cywilizacyjno- kulturowych, metodami optymalizacji funkcjonowania szkoły wyższej w warunkach skoku cywilizacyjnego, wpływem nowych technologii na edukację, uniwersytetami trzeciego wieku. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji na ten temat. Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki uzyskał w 2003 roku. Rok później została opublikowana jego praca doktorska Absolwenci uniwersytetu w transformującym się społeczeństwie. Specjalizuje się również w promowaniu młodych talentów naukowych. Od 2006 r. pełni funkcję kierownika Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim. Prezes Fundacji Pro Scientia Publica od 2010 r. Koordynator i kierownik licznych grantów edukacyjnych i badawczych o zasięgu międzynarodowym.

 

Wiceprezesi Rady Federacji

  Marta Koszczyc

 

 JESTEM – doktorem nauk o Kulturze Fizycznej, nauczycielem akademickim w Katedrze Dydaktyki Wychowania Fizycznego, Kierownikiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w AWF we Wrocławiu, w-ce przewodniczącą Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, opiekunem specjalności Edukacja Fizyczna Ludzi w Późnej Dorosłości w AWF we Wrocławiu, Koordynatorem Centrum Aktywności Ruchowej 50+ przy AZS AWF we Wrocławiu.

JESTEM AUTORKĄ  wielu publikacji naukowych, współautorką treści Porozumienia Pełnomocników Rektorów ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, autorką programów edukacji fizycznej skierowanych do Seniorów w ramach projektów „@ktywny Senior” i „Babie lato”.  W latach 2013/2015  współtworzyłam projekt „Ruch i Zdrowie dla Seniora” w ramach programu „Mozart”, którego organizatorem było Wrocławskie Centrum Akademickie w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. Od roku 2010 wraz z pracownikami oraz doktorantami z Katedry Dydaktyki Wychowania Fizycznego  organizuję imprezy dla Seniorów podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Aktywnie działam w środowisku dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku wygłaszając wykłady w ramach organizowanych przez UTW konferencji i debat.

Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki osób w jesieni życia ze  szczególnym uwzględnieniem biografii edukacyjnej Seniorów.

Moje pasje – architektura wnętrz i krajobrazu, rękodzieło.

 

Teresa Ziegler

Jestem z  wykształcenia - informatyczką, z zawodu - nauczycielką matematyki i informatyki, obecnie emerytowaną, ale pracującą. Chcę wpływać na rzeczywistość poprzez działania społeczne dla mieszkańców Wałbrzycha. W tym celu działam w Wałbrzyskim Towarzystwie Oświatowym na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, głównie seniorów. W 2003 roku założyłam Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego jestem kierowniczką. Prowadzę tam także warsztaty komputerowe. Zrealizowałam wiele projektów na rzecz seniorów zdobywając na te projekty dofinansowanie. W 2014 roku był to np.  projekt "Rozwój wolontariatu seniorów w Aglomeracji Wałbrzyskiej", który obejmował  5 uniwersytetów trzeciego wieku.  Jestem także latarnikiem cyfrowym, czyli wprowadzam seniorów w cyfrowy świat - przeszkoliłam w ramach swojego grantu 350 osób w wieku 50+. Od 3 lat jestem członkinią Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Wałbrzychu.  Staram się poprawiać współpracę miasta z organizacjami pozarządowymi, głównie w dziedzinie edukacji. Od 2012 roku jestem także członkinią Rady do spraw Polityki Senioralnej przy MPiPS.  Jestem zwolenniczką partycypacji obywateli w stanowieniu prawa ich dotyczącego.

Interesuję się literaturą, zwłaszcza polskich autorek - wałbrzyszanek Joanny Bator i Olgi Tokarczuk, czy Grażyny Plebanek, Ingi  Iwasiów i Anny Janko.  Lubię słuchać trąbki Tomasza Stańki i śpiewu Agi Zaryan. Jeśli mam czas robię na drutach, to znakomicie relaksuje.   Uwielbiam podróże, zwiedziłam wiele europejskich krajów, organizuję wycieczki dla seniorów z naszego utw po kraju i Europie.

Jestem mężatką od 36 lat, mam dwoje dorosłych  dzieci  oraz dwójkę wnuków.

Moim marzeniem było stworzenie uniwersytetu trzeciego wieku w Wałbrzychu - udało się to marzenie zrealizować, teraz chcę działać trochę szerzej, między innymi  na rzecz  Federacji UTW na Dolnym Śląsku.

 

Członkowie Rady Federacji

 

 

            Apolonia Lulek

 Pełnomocnik Rektora ds. Karkonoskiego   Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamiennej Górze.

            KUTW prowadzę od 2010/2011, jestem absolwentką Akademii Ekonomicznej  we Wrocławiu. Wcześniej byłam wicedyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Kamiennej Górze. Pełniłam funkcję sekretarza   w Stowarzyszeniu Osób Intelektualnie Niepełnosprawnych. Prowadziłam OHP organizując pracę     w czasie wakacji dla setek młodzieży w kraju i za granicą.

            Po przejściu na emeryturę założyłam i przez 10 lat prowadziłam Społeczne Studium Administracji. Praca z Seniorami nie jest łatwa, gdyż część z nich  przyzwyczajona jest tylko do wymagań. Dlatego moja praca idzie w kierunku aktywizacji seniorów działając na rzecz innych.

Wiem, że tego nie osiągnie się natychmiast, że jest to długa i żmudna praca, ale efekty już są widoczne.

            Obecnie przyjęłam kilka celów, między innymi integracja międzypokoleniowa, współpraca z 4 szkołami różnych szczebli, aby młodzież przygotować do tego,  że starość to nie wybryk natury tylko normalność. Współpraca z organizacjami, które działają na rzecz seniorów. Praca na rzecz Rady Seniorów.

I najważniejszym celem jest organizacja ciekawych zajęć, aby późna dorosłość była miła i satysfakcjonująca, aby pobyt na uniwersytecie był platformą spotkań towarzyskich i bezpieczeństwem przed samotnością.

            Uniwersytet współpracuje ze Stowarzyszeniem Fraeunkirche z Drezna. Organizujemy wspólne spotkania, wyjazdy, poznawanie kultury i obyczajów naszych sąsiadów.

Współpracujemy także ze Zgromadzeniem Benedyktynek w Krzeszowie oraz Sanktuarium Krzeszowskim a także z organizacją  VIA SAKRA. ”Podróżowanie bez granic przez wieki w zadumie”. Organizacja Via Sakra skupia przedstawicieli obiektów kultury z terenów Niemiec, Czech i Polski.

 

 

Karolina Maria Popiel

magister inżynier rolnictwa, emerytowany pedagog, działaczka społeczna.  Ur. 1.11.1946 r. w Nowej Rudzie powiat Kłodzki woj. dolnośląskie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kształciła się dalej w Technikum Rolniczym które ukończyła w 1965 roku. Od lat młodzieńczych pracowała społecznie. Pracując przez 15 lat kierowała jednym z najlepszych i pierwszym w woj.dolnośląskim młodzieżowym dziewczęcym Klubem Honorowych Dawców Krwi.  Była dyrektorem Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Nowej Rudzie. Ukończyła Studia Popdyplomowe z zakresu Technologii Żywności w Poznaniu i  Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.  Była członkiem Plenum ZMW i LZS.  Działaczka wielu organizacji na szczeblu wojewódzkim i lokalnym.Za swoją działalność uhonorowana wieloma  odznaczeniami.  Wychowała 2 synów i ma troje wnucząt.  Po przejściu na emeryturę założyła Uniwersytet Trzeciego Wieku, którym kieruje od 10 lat.

 

Alicja Hartwiger

 

Urodziłam się we wschodniej części Polski w Terespolu nad Bugiem. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęłam studia na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale mechaniczno-energetycznym. Studia ukończyłam otrzymując tytuł mgr inż. mechanik-energetyk. Zarówno w szkole średniej jak i na studiach pracowałam w różnych organizacjach młodzieżowych. Po ukończeniu studiów rozpoczęłam pracę zgodnie z kierunkiem studiów w Elektrowni Turów. Następnie kończąc różne kursy, szkolenia i studium podyplomowe z zakresu ekonomii zmieniłam charakter pracy i pracowałam na stanowisku kierowniczym w wydziale  przygotowania i zawierania umów. Praca którą wykonywałam wymagała dużego zaangażowania. Po przejściu na emeryturę szukałam miejsc gdzie można aktywnie spędzać czas, dowiadywać się nowych rzeczy. W ten sposób znalazłam się w grupie inicjatywnej, która rozpoczęła starania o utworzenie Transgranicznego  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zgorzelcu. Jestem mężatką, matką dwóch córek i babcią czworga wnucząt. Wolny czas najbardziej lubię spędzać pracując w swoim ogródku. Dużo roślin wyhodowałam sama od sadzonki. Lubię też wykonywać różne prace na szydełku . Lubię aktywność fizyczną: wycieczki ,marsz z kijkami, jazdę na rowerze.